Návštěva města Alanya

9. června 2014 v 16:30 |  Letoviska
Město Alanya patří k oblíbeným letoviskům na pobřeží Turecké riviéry. Není divu, kromě dlouhých písečných pláží nabízí i velkou nabídku zábavy, krásnou přírodu v okolním původním vnitrozemí, starobylé ruiny ale též moderní hotely.

Už z dálky je vidět výrazná silueta symbolu Alanye, mohutný kopec, na kterém stojí hrad. Původně tady byla první stavba postavena již ve 2. století př.n.l. piráty, která pak ale byla zničena Římany.

Po levé a pravé straně kopce, na kterém se rozkládá stará část města, se tyčí již poněkud méně zajímavé stavby, betonové hotely a jiné výškové budovy. To je bohužel nevýhoda rychlého růstu Alanye.

Ve městě Alanya se setkává Orient s Evropou na jednom místě. Připojte se i vy k prohlídce Alanye s její historií, kulturou a nočním životem. Alanya i celá Turecká riviéra totiž mohou nabídnout ještě více, než jen all inclusive dovolenou, slunce, pláže a moře.


Letovisko Alanya má celkem více než 26 km pláží a díky jejich délce si tu můžete na svém zájezdu do Turecka i v nejvyšší sezóně najít relativně klidné místečko. Část jich získala i evropské ocenění za kvalitu, tzv. "Modrou vlajku".

Přímo ve městě, na jedné straně hradu, najdete známou Kleopatřinu pláž s jemným pískem. Je relativně čistá, ale bývá zaplněná tím více, čím blíže jdete ke hradu.

Tady ale místy v moři narazíte na skalnatá místa a pláž je přímo u vody také místy kamenitá. Velmi příjemná je blízkost plážových barů (např. Maren Beach nebo Cemali), které nabízejí nápoje a jídlo, toalety a sprchy se dají používat v restauracích.

Směrem na východ je pláž více a více kamenitější, nenabízí ale již tolik služeb a zábavy, a bohužel již místy není příliš čistá.

Kdo raději hledá klid, může si vzít taxi nebo jet dolmuší k pláži "Ulas Dinlenme", která leží několik kilometrů od Alanye. Jen o několik metrů dále je "divoká" pláž s délkou 50 m, ke které se dostanete po malém stoupání.

Pokud už budete mít pláží a slunění dost, je možno se vydat za poznáváním města a jeho okolí. Mnoho historických budov bylo postaveno během vlády sultána Kai Kobada I., který zde měl zimní sídlo. Patří k nim například loděnice, "Červená věž" Kızıl Kule nebo pevnost, ze které budete mít nádherný výhled.

Zajímavá je i návštěva stalaktitové jeskyně Damlataş Mağarası, která byla objevena roku 1948. Bylo dokonce zjištěno, že vzduch uvnitř má léčivé účinky na dýchací systém. Jeskyně má konstantní teplotu 23 stupňů s vysokou vlhkostí.

Milovníci historie určitě zase vyrazí do jednoho z místních muzeí, například do Archeologického muzea Alanya, která je poblíž výše uvedené jeskyně. Vystavené předměty pocházejí z helénistického, římského a byzantského období.

Za zmínku také stojí rozsáhlá sbírka mincí. V etnografickém oddělení si pro změnu můžete prohlédnout oblečení, šperky, zbraně a předměty každodenní potřeby ze seldžucké a osmanské éry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama