Erzurum

21. května 2014 v 10:58 |  Památky
Erzurum je s přibližně 370 tisíci obyvateli největší město ve východní Anatolii a zároveň hlavní město stejnojmenné provincie ve východním Turecku.

Během silného zemětřesení v roce 1939 byla zničena velká část starého města. V moderní části s širokými ulicemi byly zachovány některé významné stavby ze seldžuckého a osmanské období, které vznikly hlavně mezi 12. a 18. stoletím. Patří mezi ně medresy, mešity, hrobky a citadela na kopci Starého města.

Erzurum se nachází 1300 kilometrů východně od Istanbulu, v nadmořské výšce 1.950 m na široké náhorní plošině. Asi pět kilometrů na jih se nachází na svahu Palandöken Dagi jedna z nejlepších lyžařských oblastí v Turecku.

Provinční hlavní město je jedním z kulturních center ve východní části země a také sídlem univerzity Atatürk Universitesi. Historické památky, skvělé nákupy (koberce a šperky "oltu taşı" z tzv. černého jantaru) a zimní sportovní areál z něj dělají také turistické centrum.


Na východě, v blízkosti osmanských městských hradeb z roku 1535, se tyčí hrad nad malou historickou čtvrtí s úzkými uličkami a skromnými domy, které se stále víc a víc rozpadají.

Hlavní nákupní ulice vede od dnes již zaniklé městské brány Tabriz Kapi od východu na západ, jmenuje se Cumhuriyet Caddesi. Vedle ní se řadí několik mešit až k Yakutiye Medresesi na centrálním náměstí.

Jižně od hradu leží kousek od sebe Çifte Minaret Medresesi, Velká mešita, a dále trochu na jih, mimo staré městské hradby, Üç Kümbetler neboli Tři hroby.

Kdy přesně komplex Çifte Minareli Medrese v charakteristickém stavebním stylu seldžucké koránové školy vznikl, není dosud jasné. Někteří vědci jeho vznik datují do doby vlády seldžuckého sultána Alaeddina Keykubata II., do roku 1253.

Nedávné vědecké studie však dokazují, že je pravděpodobné, že stavba nebyla vybudována ještě před rokem 1291. Jako zakladatelka je uváděna mongolská princezna Hüdavend Padişah Hatun.

Osmiboké "stříbrné mauzoleum" Gümüşlü Kümbet od emíra ílchanátu Sadrettina Türbega z roku 1378 stojí u Derviş Ağa Camii v severovýchodní části.

Citadela ve městě Erzurum, kterou nechal postavit římský císař Theodosius Veliký, je dominantou staré části. Hradní zařízení se schůdnými zdmi bylo několikrát přestavováno, například roku 1555 sultánem Sulejmanem I. Nádherným.

Malá mešita s kuželovitou střechou a samostatným minaretem z 12. století se nachází uvnitř zdí. Minaret získal novobarokní galerii, na které byly v 19. století instalovány hodiny, darované královnou Viktorií. Od té doby se stavba nazývá Saat Kulesi (Hodinová věž).

Z centra Erzurumu je to jen několik kilometrů do Palandökenu, nejoblíbenějšího lyžařského střediska ve východním Turecku. Má šest sjezdovek, které jsou v různých nadmořských výškách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama