Antické město Hierapolis

16. dubna 2014 v 11:40 |  Památky
Hierapolis (v překladu něco jako "Svaté město") byla antická řecká metropole v oblasti Frýgie v Malé Asii (dnešní Turecko, na kopci nad Pamukkale). Dnes je to jedno z nejvýznamnějších tureckých archeologických nalezišť.

Nacházelo se na okraji údolí Lykos, u silnice vedoucí z města Sardy do Apameii. Místo Hierapolis bylo slavné již v dávných dobách díky horkým pramenům, jejichž voda při odpařování vytvářela bílé vápenaté útvary.

Voda byla využívaná také k barvení vlny, díky tomu tak tkaní a obchody s textilem tvořily základ bohatství města. Pamukkale vlastně v překladu znamená něco jako "Bavlněný hrad".

Nejstarší důkazy o existenci města pocházejí ze 3. století př.n.l., kdy bylo založeno panovníkem Antiochem II., stejně jako sousední Laodikeia.


Starší stopy osídlení jsou pokryty světlou horninou travertinou. Díky zemětřesení byl Hierapolis zničeno někdy kolem roku 17, ale pak bylo v rozšířené podobě opět vybudováno.

V prvním a druhém století zde vznikly termální lázně, fontány, divadla a chrámy. Z tohoto období pochází také mnoho sarkofágů a hrobek v okolí (nekropole).

Všechny tyto stavby přežily válečné spory mezi Turky a Byzantinci, dokud nebyly zcela zničeny při zemětřesení v roce 1334.

Církevní otec Papias z Hierapole zde byl ve druhém století biskupem a ve svém díle se zmiňuje, že on osobně znal dcery apoštola Filipa, který údajně strávil své poslední roky v Hierapolisu, a slyšel právě od nich o apoštolovi.

Mezi současné nejvýznamnější nálezy patří Odeon z doby vlády císaře Hadriána, agora, nymfeum, městská brána, římské lázně nebo nekropole.

Pamukkale a Hierapolis jsou oblíbenými výletními cíli pro turisty z oblasti Antalya. V posledních letech byl ale omezen nárůst výletníků, došlo k demolici hotelů v historickém místě a postavily se ploty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama