Historie Istanbulu

11. března 2014 v 9:27 |  Historie
Prvním osídlením dnešního Istanbulu byla osada s názvem Byzantion na evropském břehu řeky Bospor, založená v 7. století př.n.l. národem dórských Řeků.

Výhodná zeměpisná poloha dnešního regionu Istanbul umožnila, aby se Byzantion stal významným obchodním centrem. Koncem 6. století př.n.l. se dostal do konfliktu mezi Perskou říší a řeckými městskými státy.

513 let př.n.l. dobyl dnešní metropoli Istanbul perský král Darius I., v roce 478 př.n.l. bylo obsazeno na dobu dvou let Spartou. Poté se Byzantion připojil se pod tlakem Atén k Athénskému námořnímu spolku.

V období 340/339 př.n.l. současný Istanbul odolal obléhání makedonského krále Filipa II. Po pádu Makedonské říše se město stálo římským spojencem. Tuto výhodu Byzantion ztratil za vlády císaře Vespasiána.

Roku 196 nechal město za trest zničit římský císař Septimius Severus, že podporovalo jeho soupeře Pescennia Nigra. Poté bylo znovu vybudováno, ale roku 258 znovu zničeno Góty.


V roce 324 spojil Konstantin I. obě části Římské říše a o 6 leto později se Byzantion stal jejím hlavním městem s novým názvem Nova Roma (Nový Řím). Nicméně bylo spíše známé pod jménem Konstantinopol.

Ještě za vlády císaře Justiniána I. (527-565) byla Konstantinopol významně rozšířena a stala se nejbohatším a největším městem Evropy a Středomoří.

Pod vlivem Seldžuků, kteří si v polovině 11. století podmanili Malou Asii, Byzantion dočasně ztratilo své východní zázemí. Svá práva tak zde získala italská města, zejména Benátky a Janov.

V roce 1171 nechal císař Manuel I. zatknout Benátčany a zabavit jejich majetek. Benátky využil čtvrté Křížové výpravy k pomstě, a roku 1204 si podmanili Konstantinopol. Dnešní Istanbul byl opět zničen, mnoho obyvatel zavražděno a ukradeno mnoho uměleckých děl nevyčíslitelné hodnoty.

Do roku 1261 bylo město metropolí Latinského císařství, tehdy totiž císař Michael VIII. Konstantinopol získal zpátky, ale ještě další dvě desetiletí musel odolávat dobývání.

V dubnu 1453 začalo poslední obléhání osmanskými silami pod vedením sultána Mehmeda II., a poté byl Istanbul Osmany obsazeno. Konstantinopol, nyní oficiálně většinou nazývaná Kostantiniyye nebo Istanbul, se stala novým osmanským hlavním městem.

Částečně zničené a vylidněné město byla úplně přestavěno, říše dosáhla svého vrcholu za vlády sultána Sulejmana I., jehož architekt Sinan navrhl mnoho mešit, mostů, paláců a fontán.

S postupným úpadkem Osmanské říše upadal vliv města v regionu, a říše se postupně zmenšovala až do počátku 20. století, kdy vypukla Balkánská válka.

Na konci 2. světové války Istanbul obsadila francouzská a britská vojska, a v mírové smlouvě ze Sèvres z roku 1920 byla Osmanská říše rozdělena mezi vítěznými spojeneckými mocnostmi.

Pod vedením Mustafa Kemala, zvaného Atatürk, začala roku 1919 turecká válka za nezávislost, na jejímž konci opustily poslední jednotky spojeneckých sil město dne 23. září 1923. Ve stejném roce došlo k vytvoření Turecké republiky a Atatürk se stal jejím prvním prezidentem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama