Turecko, země mnoha tváří

12. února 2014 v 9:40
Poloostrov Malá Asie (z latinského výrazu Asia minor), zvaný také Anatolie, je největší částí dnešní země Turecko, která patří k Přední Asii nebo také k Blízkému východu.

Mimo tento poloostrov se Turecko, a sice jeho část Východní Thrákie, rozkládá ještě na evropském kontinentě, která je od té asijské části oddělena průlivy Bospor a Dardanely, a také Marmarským mořem.

Malá Asie se rozkládá mezi několika moři, a sice Středozemním, Egejským, Marmarským a Černým. Kdysi tento poloostrov básnicky popsal turecký spisovatel Nazim Hikmet, že vypadá jako hlava běžícího koně, která se potápí do moře.

Díky rozlehlosti Malé Asie nabízí Turecko svým návštěvníkům rozmanitou krajinu a současně mnoho svých tváří. Zemi s příkrým pobřežím a se strmými svahy omývá ze tří stran hned několik moří. Nejznámějšími regiony pro dovolenou jsou Egejská riviéra na západě a Turecká riviera na jihu země.

Tureckem probíhají vysoké hory i úrodné nížiny. Pontské hory v blízkosti černomořského pobřeží se vypínají do výšky téměř 4.000 metrů, pohoří Taurus nedaleko středomořského pobřeží má nejvyšší vrchol Demirkazik (3.756 m). Nejvyšší horou je ale Ararat s výškou 5.165 metrů.


Severním směrem od hor Taurus, v Anatolii, se rozkládají travnaté stepi, nížiny s obdělávanou půdou zase v povodí velkých řek. V povodí Eufratu a Tigridu bylo také vybudováno mnoho přehrad a hrází s elektrárnami.

Turecká krajina byla v minulosti formována vulkanickou a krasovou činností. Ve východní části Malé Asie se "potkávají" největší pohoří, kde lze nalézt četné již vyhaslé sopky. Mezi ně patří i právě nejvyšší hora Turecka Ararat.

K sopečné a krasové činnosti náleží i tufová krajina a termální prameny, velice známé jsou třeba ty v Pamukkale. K častým místním jevům se řadí ale bohužel též zemětřesení.

Největším tureckým jezerem je Vanské jezero, které nemá žádný odtok, ale pro změnu má slanou vodu. Jeho délka je asi 120 km a šířka 80 km.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama