Únor 2014

Belek

18. února 2014 v 11:25 Letoviska
Turisty velmi oblíbené letovisko Belek je součástí Turecké riviéry, město Antalya je od něj daleko přibližně 30 kilometrů směrem na západ.

Městečko Belek je jedním z center tureckého cestovního ruchu na Turecké riviéře, a je domovem několika desítek luxusních čtyřhvězdičkových a pětihvězdičkových hotelů. Bohužel kvůli jejich výstavbě bylo pokáceno mnoho borovic a další vegetace.

Bylo zde vybudováno i mnoho restaurací, barů, zábavních zařízení a další turistické infrastruktury. V závislosti na sezóně se tak počet místní populace pohybuje mezi 1 až 10 tisíci obyvateli.

V centru města stojí mešita se sochami, podél vodopádu vede bulvár lemovaný mnoha obchody. Podél pláží o délce několika km stojí mnoho hotelů, které nabízejí služby all inclusive.

Místní pláž tvoří většinou písek s oblázky, díky své čistotě a kvalitě byla dokonce oceněna Modrou vlajkou. Návštěvníkům jsou k dispozici sprchy, toalety, převlékárny a samozřejmě také místa k parkování.

Turecko, země mnoha tváří

12. února 2014 v 9:40
Poloostrov Malá Asie (z latinského výrazu Asia minor), zvaný také Anatolie, je největší částí dnešní země Turecko, která patří k Přední Asii nebo také k Blízkému východu.

Mimo tento poloostrov se Turecko, a sice jeho část Východní Thrákie, rozkládá ještě na evropském kontinentě, která je od té asijské části oddělena průlivy Bospor a Dardanely, a také Marmarským mořem.

Malá Asie se rozkládá mezi několika moři, a sice Středozemním, Egejským, Marmarským a Černým. Kdysi tento poloostrov básnicky popsal turecký spisovatel Nazim Hikmet, že vypadá jako hlava běžícího koně, která se potápí do moře.

Díky rozlehlosti Malé Asie nabízí Turecko svým návštěvníkům rozmanitou krajinu a současně mnoho svých tváří. Zemi s příkrým pobřežím a se strmými svahy omývá ze tří stran hned několik moří. Nejznámějšími regiony pro dovolenou jsou Egejská riviéra na západě a Turecká riviera na jihu země.

Tureckem probíhají vysoké hory i úrodné nížiny. Pontské hory v blízkosti černomořského pobřeží se vypínají do výšky téměř 4.000 metrů, pohoří Taurus nedaleko středomořského pobřeží má nejvyšší vrchol Demirkazik (3.756 m). Nejvyšší horou je ale Ararat s výškou 5.165 metrů.