Antické město Side

22. ledna 2014 v 11:50 |  Památky
Side je nejen oblíbeným místem pro strávení dovolené na pobřeží Turecké riviéry, ale také antickým městem, částečně známým i pod dnešním názvem Selimiye.

Významné archeologické místo na jižním pobřeží Turecka se rozkládá mezi dalšími letovisky Antalya a Alanya v okrese Manavgat, který patří k provincii Antalya.

Side má historii dlouhou více než 3500 let. V antickém období to bylo důležité přístavní město regionu Pamfýlie, jak byla tato krajina u středu jižního pobřeží ve starověku nazývána. Z té doby se také zachovala řada staveb.

Do Side byla dodávána pitná voda díky akvaduktu, který vedl ze 30 kilometrů vzdálené řeky Manavgat. Pozůstatky tohoto akvaduktu mohou turisté na dovolené v Turecku v blízkém okolí Sice obdivovat a prozkoumávat ještě dnes hned na několika místech.

Název Side v řečtině znamenal "Granátové jablko". Jeho obyvatelé používali kromě jazyka řeckých kolonizátorů také jedinečný anatolský jazyk, tzv. sidetštinu. Tato řeč ale postupně vymizela, zřejmě ještě v období před narozením Krista.

Pozůstatky antického Side se nacházejí na plochém poloostrově s přístavním zařízením na jeho špičce. Církevní historik Eusebios z Kaisareie (4. století) datuje založení města do roku 1405 př.n.l..


Antické dějiny této části Turecka zase vycházejí z toho, že Side bylo vybudováno asi v 7. století př.n.l. z aolského města Kyme. Nejvýznamnější pozůstatky pocházejí z římského období, z 2. a 3. století.

Další významné stavby byly postaveny v době 5. nebo 6. století, kdy se město biskupským sídlem. Město postupně upadalo kvůli nájezdům Arabů a pravděpodobně v 10. století bylo zcela opuštěno. Zemětřesení o 200 let později zničilo trvale mnoho z ještě zbývajících budov.

Turečtí uprchlíci z řeckého ostrova Kréta založili v roce 1895 na jižní polovině opuštěného antického sídla rybářskou vesničku Selimiye. V roce 1947 byly provedeny první vykopávky, které pokračují dodnes.

Side bylo roku 1966 zařazeno na seznam chráněných památek UNESCO a rybářská vesnice se o několik let později stala oblíbeným přímořským letoviskem pro letní dovolenou u moře na Turecké riviéře.

Místo Selimiye bylo přestavěno a dnes je centrem moderního města. V této hustě osídlené části zůstalo jen několik historických budov, jako například přístavní lázně a Velké lázně.

Severovýchodní část starého města je zakryta dunami. Z chrámu boha Apollóna u přístavu bylo opět obnoveno pět sloupů, které se během krátké doby staly populárním fotomotivem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama