Antické město Aspendos

16. ledna 2014 v 11:01 |  Památky
Pokud budete trávit dovolenou na pobřeží Turecké riviéry a pokud jste milovníky historie, určitě se vydejte na výlet do slavného antického místa Aspendos.

Najdete ho necelých 50 kilometrů od města Antalya, asi 4 kilometry od hlavní silnice směrem do Alanye, nedaleko vesničky Belkıs.

Aspendos v minulosti patřil k regionu Pamfýlie v Malé Asii a dnes v něm můžete obdivovat pozůstatky velkého amfiteátru z římského období. Ten je jednou z nejzachovalejších antických památek.

Divadlo vzniklo za vlády římského císaře Marcuse Aurelia, během 2. století n.l.. Vnitřní strana 8 metrů širokého dřevěného jeviště byly zdobená bohatým sloupovím, rozetami a ornamenty, které ještě dnes vypadají poměrně dobře. Pod hřebenem střechy je stále vidět šikmá dřevěná konstrukce, která překlenuje jeviště a stará se o skvělou akustiku .


Na vnější straně pódia je nápis v řeckém a latinském písmu, který zmiňuje císaře, architekta a zakladatele. Hlediště má 41 řad sedadel a nabízí až 20 000 míst pro diváky. Vzhledem k tomu, že Seldžukové využívali divadlo ve středověku jako karavansaraj, bylo neustále opravováno. To vysvětluje jeho dobrý stav ve srovnání s okolními budovami.

Ještě dnes je využíván k divadelním a hudebním představením, které díky starověkým kulisám nabízejí opravdu jedinečný zážitek. V minulosti zde například vystupovali operní hvězdy jako Luciano Pavarotti a José Carreras.

Dále na jih leží zbytky lázní a sportovního zařízení, gymnasionu. Na severovýchodě najdete méně dobře zachovalý stadion. Na západ od divadla je akropole, která byla chráněna vlastní zdí. Přívod vody kromě mnoha cisteren zajišťoval akvadukt, který je ještě dnes dobře zachovalý.

Město Aspendos dosud nebylo celé vykopáno. Všechny tyčící se budovy pocházejí z římského období rozkvětu ve 2. a 3. století, kdy byl Aspendos bylo důležitým obchodním centrem Pamfýlie.

Aspendos byl prý založen někdy kolem 12. století př.n.l. osadníky z peloponéského města Argos. Legendární věštec Mopsos, který byl uctíván také ve městě Perge, byl jedním ze zakladatelů.

V období 5. - 3. století př.n.l. se tady dokonce razily vlastní mince, což bylo v celé oblasti opravdu jedinečné. Mince se razily už jen v Side.

Město mělo velmi pestrou historii, v průběhu 800 let tady vládli Lýdové, Peršané, Řekové, Ptolemajovci, Římané, Byzantinci i Seldžukové. V byzantském období bylo město na čas nazýváno jako Primoupolis.

V období 6. století př.n.l. porazili Lýdové vládnoucí Peršany. Vítězný národ pak v oblasti vládl do 4. století př.n.l., kdy makedonský král Alexandr Veliký vtrhl do Kilíkie a Pamfýlie.

Před napadením královými vojsky se ale Aspendos chtěl uchránit a tak výměnou za mír nabídl králi cenné kovy a koně. Alexandr III. Makedonský s výměnou souhlasil a pokračoval v bojích do města Side.

Jako přístavní město byl Aspendos dříve spojen řekou Eurymedónt (dnes Kopru Çayı) s mořem, a tak dosáhl v době římské vlády trvalého blahobytu. Měl velice dobré vztahy s Římem a tak se stal hlavním obchodním centrem v regionu. Nejvíce zbohatl na vývozu vína, oleje, soli a koní.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama