Antalya a památky

28. ledna 2014 v 9:02 |  Památky
Turecké letovisko Antalya leží na pobřeží Středozemního moře, které je díky dlouhým písečným plážím nazývané Turecká riviéra.

Stará část města leží z větší části nad strmým pobřežím. Pokud vás již během vaší dovolené v Turecku nebude bavit lenošení na pláži a koupání v moři, tady objevíte mnoho památek a zajímavých muzeí.

Turisticky nejzajímavější je asi určitě Hadriánova brána v ulici Atatürk Caddesi, která zůstala jedinou zachovalou vstupní branou do starého města a k přístavu. Směrem nalevo i napravo od brány se táhnou hradby.

Její vznik se datuje až do roku 130, kdy Turecko a město Antalya navštívil římský císař Hadrián. Postavena byla na právě na jeho počest, a sice na 4 podstavcích, se 3 oblouky a ornamenty ozdobenými sloupy.

Budova není postavena v typickém městském stylu, má spíše charakter a rysy jako triumfální římský oblouk. Po obou stranách brány stojí věže, každá je ale jiná. Ta směrem vlevo pochází z období Římské říše, ta směrem napravo zase z období, kdy zde panoval seldžucký sultán Kajkubád I. (1220 - 1237).

Po mnoha letech byla brána poničená, a tak došlo v 60. letech minulého století k její obnově a rekonstrukci.

Určitě doporučujeme v čase dovolené v Turecku navštívit také místní muzeum archeologie, kde je vystaveno mnoho zajímavých exponátů. Vidět zde můžete nálezy po různých národech, které byly objeveny při vykopávkách.


V muzeu historicky prvního prezidenta Turecké republiky, Kemala Atatürka, zase budete mít možnost o dovolené poznat blíže jeho osobní i pracovní život. Vystaveny jsou zde nejen fotografie, různé dopisy a jiné písemnosti, ale také věci osobní potřeby.

Mezi nejhezčí mešity ve městě prý patří Yivli-Minare, jejíž název pochází od minaretu Yivli Minare. Nazývána je také Ulu Cami, protože původně na jejím místě stála právě mešita s tímto názvem.

Postavena byla Seldžuky hned po dobytí Antalye roku 1207, a pravděpodobně byla zničena během panování Lusignanů (1361-1373). Místo ní byla později vybudována nová mešita.

Minaret byl postaven pravděpodobně v průběhu panování seldžuckého sultána Kajkubáda I., který se stal symbolem města Antalya. Je 38 metrů vysoký a tvoří ho cihly ve sloupové formě. Jeho základ je z kamene a částečně je ozdoben modrými dlaždicemi.

Mešita má šest kopulí, které spočívají na 12 pilířích. Ostatní budovy komplexu tvoří medresa a mauzolea Zincir Kiran Türbesi a Nigar Hanim Türbesi.

Most Arapsu je římský obloukový most, který najdete asi 5 km západně od centra města Antalya, ve čtvrti Arapsuyu. Jeho kamenná konstrukce dnes stojí hluboko ve vodě říčky Arapsu, a tak je těžké přesně určit jeho tvar oblouku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama