Leden 2014

Antalya a památky

28. ledna 2014 v 9:02 Památky
Turecké letovisko Antalya leží na pobřeží Středozemního moře, které je díky dlouhým písečným plážím nazývané Turecká riviéra.

Stará část města leží z větší části nad strmým pobřežím. Pokud vás již během vaší dovolené v Turecku nebude bavit lenošení na pláži a koupání v moři, tady objevíte mnoho památek a zajímavých muzeí.

Turisticky nejzajímavější je asi určitě Hadriánova brána v ulici Atatürk Caddesi, která zůstala jedinou zachovalou vstupní branou do starého města a k přístavu. Směrem nalevo i napravo od brány se táhnou hradby.

Její vznik se datuje až do roku 130, kdy Turecko a město Antalya navštívil římský císař Hadrián. Postavena byla na právě na jeho počest, a sice na 4 podstavcích, se 3 oblouky a ornamenty ozdobenými sloupy.

Budova není postavena v typickém městském stylu, má spíše charakter a rysy jako triumfální římský oblouk. Po obou stranách brány stojí věže, každá je ale jiná. Ta směrem vlevo pochází z období Římské říše, ta směrem napravo zase z období, kdy zde panoval seldžucký sultán Kajkubád I. (1220 - 1237).

Po mnoha letech byla brána poničená, a tak došlo v 60. letech minulého století k její obnově a rekonstrukci.

Určitě doporučujeme v čase dovolené v Turecku navštívit také místní muzeum archeologie, kde je vystaveno mnoho zajímavých exponátů. Vidět zde můžete nálezy po různých národech, které byly objeveny při vykopávkách.

Antické město Side

22. ledna 2014 v 11:50 Památky
Side je nejen oblíbeným místem pro strávení dovolené na pobřeží Turecké riviéry, ale také antickým městem, částečně známým i pod dnešním názvem Selimiye.

Významné archeologické místo na jižním pobřeží Turecka se rozkládá mezi dalšími letovisky Antalya a Alanya v okrese Manavgat, který patří k provincii Antalya.

Side má historii dlouhou více než 3500 let. V antickém období to bylo důležité přístavní město regionu Pamfýlie, jak byla tato krajina u středu jižního pobřeží ve starověku nazývána. Z té doby se také zachovala řada staveb.

Do Side byla dodávána pitná voda díky akvaduktu, který vedl ze 30 kilometrů vzdálené řeky Manavgat. Pozůstatky tohoto akvaduktu mohou turisté na dovolené v Turecku v blízkém okolí Sice obdivovat a prozkoumávat ještě dnes hned na několika místech.

Název Side v řečtině znamenal "Granátové jablko". Jeho obyvatelé používali kromě jazyka řeckých kolonizátorů také jedinečný anatolský jazyk, tzv. sidetštinu. Tato řeč ale postupně vymizela, zřejmě ještě v období před narozením Krista.

Pozůstatky antického Side se nacházejí na plochém poloostrově s přístavním zařízením na jeho špičce. Církevní historik Eusebios z Kaisareie (4. století) datuje založení města do roku 1405 př.n.l..

Antické město Aspendos

16. ledna 2014 v 11:01 Památky
Pokud budete trávit dovolenou na pobřeží Turecké riviéry a pokud jste milovníky historie, určitě se vydejte na výlet do slavného antického místa Aspendos.

Najdete ho necelých 50 kilometrů od města Antalya, asi 4 kilometry od hlavní silnice směrem do Alanye, nedaleko vesničky Belkıs.

Aspendos v minulosti patřil k regionu Pamfýlie v Malé Asii a dnes v něm můžete obdivovat pozůstatky velkého amfiteátru z římského období. Ten je jednou z nejzachovalejších antických památek.

Divadlo vzniklo za vlády římského císaře Marcuse Aurelia, během 2. století n.l.. Vnitřní strana 8 metrů širokého dřevěného jeviště byly zdobená bohatým sloupovím, rozetami a ornamenty, které ještě dnes vypadají poměrně dobře. Pod hřebenem střechy je stále vidět šikmá dřevěná konstrukce, která překlenuje jeviště a stará se o skvělou akustiku .